Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Progesteron hormonunun gebelikle ilişkisi nedir?

39,778
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Progesteron hormonunun gebelikle ilişkisi nedir?

Progesteron gebeliğin devamını sağlayan en önemli hormondur. Yumurtlama ile birlikte değeri artar, gebelik süresince de son derece yüksek seviyelere çıkar. Gebeliğin 10. haftasından 36. haftasına kadar yüksek seviyelerde seyreder.

Progesteron hormonu daha çok gebelikte plasentadan salgılanır. Gebeliğin devamı için son derece önemlidir. Döllenmiş yumurtanın endometrium bölgesine oturmasını sağlar. Rahimi kalınlaştırır, rahim ağzını genişletir, gevşetir ve spermin yumurtaya ulaşmasını sağlar. Yumurtaya doğru kemotaksis denilen bir çekim yaratır.

Bebek döllendikten sonra rahim duvarına progesteron hormonu sayesinde yapışır. Progesteron hormonu rahim kasılmalarını engelleyerek düşük gerçekleşmemesini sağlar. Progesteron memeleri süt vermeye östrojen hormonu ile birlikte hazırlar. Fakat ilginçtir ki gebelik sırasında süt gelmesini de engelleyen yine bu hormondur.

Progesteron değerleri adet ya da yumurtlama öncesi çok düşüktür. Yumurtlama ile artmaya başlar. 2ng olan değerler 2,5 ile 28 ng'ye kadar ulaşabilir. Gebelikle de 100 ve üstü şeklinde yükselmeye devam eder.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat