Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Profesyonel koçluk nedir?

1,068
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Profesyonel koçluk nedir?

En basit ifadesiyle profesyonel koçluk; koç ile birlikte kişinin istediklerini, tercihlerini ve hedeflerini tanımladığı, bu doğrultuda davranış değişikliği yaparak ilerlediği ve ilerlerken karşılaştığı içsel ve dışsal engellerle başa çıkmayı öğrendiği, kişiye özel bir süreçtir. Koçluk, koçun yaptığı bir şey değildir. Daha çok danışanın kim olduğu, neleri tercih ettiği ve eylemleri ile ilgilidir.
 
Dünyada bu konuda otorite bir organizasyon var. Uluslararası Koç Federasyonu (ICF). Bu federasyon, kar amacı gütmeyen, dünyanın birçok yerinde kurumsal ve bireysel koçluk yapan profesyoneller tarafından kurulmuş bir organizasyon. Koçluk tanımını da tüm profesyonel koçlar için şöyle tanımlamış; "Profesyonel Koçluk, müşteri ile koç arasında, müşteriyi (danışanı) düşünmeye teşvik eden bir ortaklık ve onlara kişisel ve profesyonel potansiyellerini maksimum düzeye çıkarmalarında ilham veren yaratıcı bir süreçtir."
 
Bugünün hızlı dünyasına adaptasyon ile herkesin sorunu var. Her birimiz bir yerlere koşturuyoruz, bir şeylere yetişmeye çalışıyoruz ve zaman zaman zorlanıyoruz, çıkmaza giriyoruz. Yaş dönemleri & yaşam ödevleri insanlar patolize edilmeden / hasta damgası yemeden kendilerini konuşmak istiyorlar. Uyumlanmak, gelişmek istiyorlar.   Koçluk, özellikle bu boşluğu dolduruyor.
 
Koçluk, buna istekli olan kişinin yaşam kalitesini arttırması ile ilgili. Yaşam kalitesi nedir; hayal ettiğimiz ile bulduğumuz arasındaki fark. Koç burada devreye giriyor. En kısa ve net olarak koçluk, danışanın tercih ettiklerini tanımlaması ve bu yönde davranışlarına yön vermesidir. Koçluk sürecinin başarısı ise bu hedeflenen davranış değişikliklerinin gerçekleştirilmesi ile ölçülür.
 
En önemli nokta, belki de terapi ile koçluğun farkı da denilebilir. Odağımız sorunda değil, çözümdedir. ve danışanın kendi güçlü yönlerini fark ettirip onun kendisinin harekete geçmesini sağlamak , onun motive olmasını sağlamaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat