Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Prematüre ne demektir?

10,702
kez izlendi
Puan: 1.82 / 5
Detaylı Açıklama

Prematüre ne demektir?

Normal bir gebelik süreci ortalama 40 hafta sürmektedir. Bu süreç 37-42 hafta arası normal doğum süreci olarak genişletebilir. 

37. haftadan önceki doğumlara "erken doğum, prematüre doğum" 42. haftadan sonra olan doğumlara ise "geç doğum, miad aşımı doğumlar" denir. Bu, doğum sürecinin 37-42 hafta arasında yaklaşık 1 aylık süreci kapsayan dönemde herhangi bir zamana gelebileceğini göstermektedir.

Tıbbın gelişmesiyle beraber çok daha erken haftalarda doğan bebekler de yaşatılabilmektedir. Dolayısıyla eski zamanlarda 6 aylık bir bebeğin doğduğunda yaşaması söz konusu olmazken günümüz şartlarında artık neredeyse 23-24 haftalık bebekler bile yaşatılabilmektedir. 

Prematüre doğumlarda yaşatma oranı yükselmekle beraber bu başarı aslında birçok komplikasyonu da beraberinde getirmektedir. Çünkü her ne kadar bu bebekler yaşamaya çalıştırılsa da bazı sekerler, gelişimle ilgili zeka olarak bazı engeller gösterebilmekte, kimi zaman da bebeğin akciğerleri gibi önemli organlarının yeterince gelişmemesi uzun vadede pek çok hastalığı da beraberinde getirmektedir.

Belirli haftalardan sonra özellikle 28-29. haftalardan sonra olan doğumlarda bu bebekler gayet sağlıklı bir şekilde yaşama katılabilmektedir.

Tüm gebeliklerin ortalama %10'u prematüre doğum olarak sonuçlanmaktadır. Bu da 37. haftaya gelmeden önce 10 gebelikten birinin doğum ile sonuçlandığı anlamına gelir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat