Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Prematüre bebeklerde ortalama doğum ağırlığı nedir?

7,646
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Prematüre bebeklerde ortalama doğum ağırlığı nedir?

Prematürelik gebelik süresinin 37. gebelik haftasını doldurmadan önce bebeğin doğmasıdır. Artık günümüzde yoğun bakım imkanlarının gelişmesiyle çok düşük gebelik haftasında doğan bebekler bile yaşatılmaktadır. 23. gebelik haftasındaki bebekler bile günümüzde yaşatılabilmektedir. 

Prematüre bebeklerde doğum ağırlığı ise gebelik haftasına oranla değişebilir. Burada değerlendirme yaparken tek başına doğum ağırlığı çok da önemli değildir. Prematürelikteki asıl ana sorunlar dokuların ve organların olgunlaşmamış olmasıdır. Bebekler en büyük problemleri inmatüre denilen organları yüzünden yaşarlar. Doğumdan sonraki ilk günlerde ciddi akciğer sorunları, beyin kanaması riski, bağırsaklarıyla ilgili sorunlar, kalple ilgili sorunlar olgunlaşmamış organla alakalıdır. Bazen çok düşük doğum ağırlığına sahip olsa bile eğer anne karnında iç organları olgunlaştıysa prematüre bebekler bizi şaşırtacak şekilde sorunsuz da yaşayabilirler. Yani doğum ağırlığı her zaman doğumdan sonraki problemlerle birebir ilişkili değildir. 

Prematüre bebeklerin bu olgunlaşmamış organlarının fonksiyonlarını görebilmeleri için teknolojinin de yardımıyla yoğun bakım ünitelerinde birçok cihazlar kullanılmaktadır. Akciğerlerinin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ventretol cihazları dediğimiz solunum cihazları, beslenemedikleri için onların damar yollarından daha sağlıklı besinleri alabilmeleri için özel infüzyon pompaları, özel ilaçlar, besin öğeleri ve en önemlisi de işin ustası hekim ve bebek hemşireleri prematüre bebeklere hizmet vermelidirler. Böylece bütün bu şartların bir arada toplandığı yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde bebeklerin doğumdan sonraki bakımları yapılmaktadır. 

Prematüre bebeklerin bağırsakları doğdukları zaman yeterince olgunlaşmamış olduğu için de beslenmeye tam olarak hazır olamayabilirler. İşte böyle durumda biz prematüre bebeklerin beslenmesini azar azar başlatırız. Çok küçük doğan bir bebeğin hayatının ilk günlerinde ağzına birkaç damla anne sütü verme yöntemleri ile beslenmeleri ve aradan geçen günler için de bağırsaklar olgunlaştıkça bu beslenmenin arttırılması gerekir. Özellikle prematürede anne sütüyle beslenme bağırsakların olgunlaşması ve sindirim yeteneği kazanması için son derece önemlidir. Her prematüre bebeğin kendine özel bir beslenme programı hekim tarafından hazırlanır. 

Prematüre bebeklerin akciğerlerindeki sorunlar nedeniyle bazen oksijen tedavisi almaları gerekebilir. Ancak oksijen aşırı yüksek dozlarda kullanıldığı zaman dokuları yakıcı etki gösterir. Başka birçok sorunlar, kronik akciğer hastalığı, göz sorunları gibi problemlere yol açabilir. Bu yüzden prematüre bebeklerde oksijen son derece ölçülü, dengeli ve ancak gerektiği kadar kullanılmalıdır. Bu da yoğun bakım ünitesinde işin ustası eller tarafından yapılacak bir uygulamadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat