Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Prematüre bebek normal doğan bebeği gelişimsel olarak ne zaman yakalar?

4,778
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Prematüre bebek normal doğan bebeği gelişimsel olarak ne zaman yakalar?

Prematüre bebeklerde düzeltilmiş yaş kavramı önemlidir. Erken doğmuş prematüre bebekler, yaşıtlarını da düzeltilmiş ay üzerinden yakalar. 28 haftalık doğan bir bebek, nereden baksanız 2 - 2,5 ay önce doğmuş olur. Örneğin 28 haftalık doğan bir bebek, 12 aylık olduğunda ancak 10 aylık bebek ile karşılaştırılabilir. Yaşıtını yakalaması demek de, 28 haftalık doğan ve 12 aylık olan bir bebeğin, 10 aylık bir bebek neler yapıyorsa, onun yapabildiklerini yapıp yapmamasıdır. 

Prematüre bebekler fiziksel ve gelişimsel olarak ancak 2 yaşına geldiklerinde yaşıtların yakalayabilir. Tabii bu bebekten bebeğe de değişebilir. Kimi bebek yaşıtlarını daha erken yakalarken, kimi zaman da bu daha çok zaman alabiliyor. 

Prematüre bebekler yeni doğan süreci boyunca ne kadar ağrı sorunlar yaşamışsa, yaşıtlarını yakalaması da o kadar geç oluyor. Örneğin, ileri derece prematüre olarak sayılan 25, 26 haftalık prematüre bebekler yeni doğan döneminde ağır solunum sıkıntısı yaşadıysa, uzun süre solunum cihazına bağlı kaldıysa veya beyin kanaması geçirdiyse tabii ki bu bebeğin yaşıtını yakalaması bazen hiç mümkün olmayabiliyor. Bazen de biraz daha geç olarak yaşıtını yakalayabiliyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat