Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Prematüre bebek ile normal doğan bebek arasındaki gelişimsel farklar nelerdir?

9,268
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Prematüre bebek ile normal doğan bebek arasındaki gelişimsel farklar nelerdir?

Prematüre doğan bebekleri öncelikle kendi yaşıtları ile karşılaştırmamak gerekir. Prematüre bebeklerde düzeltilmiş yaş kavramı çok önemli. Bebek ne kadar erken doğduysa, düzeltilmiş yaş da bir o kadar önem kazanıyor. Bu nedenle prematüre bebekleri düzeltilmiş ayına göre bebeklerde karşılaştırmak gerekiyor.  Prematüre bebekler, düzeltmiş ayına göre bile karşılaştırıldıklarında zamanında doğmuş bebekleri gerek fiziksel, gerek gelişimsel açıdan biraz geriden takip ettikleri görülebilir. Bu konuda çok endişe etmemek gerekir. 

Yeni doğan döneminde, bebek özellikle hastanedeki yatış döneminde çok ağır sorunlar yaşadıya, ağır enfeksiyon geçirdiyse, beyin ile ilgili kanamalar, nöbetler, havaleler yaşandıysa, solunum cihazına uzun süre bağlandıysa, özellikle 24 - 25. hafta gibi, ileri derecede prematüre doğum denilen haftalarda doğan bebeklerin yaşıtlarını gelişimsel olarak yakalamaları biraz daha zordur.  Bu nedenle bu bebekler gelişimsel açıdan biraz daha riskli konumda olabilirler. Bu nedenle düzeltilmiş yaşlarına göre bile, yaşıtlarını daha da geriden takip edebilirler.

Bazen prematüre bebekler daha ileri çocukluk dönemlerinde birtakım entelektüel farklılıklar, sosyal alanda gerilikler de yaşayabilir, okul başarıları normal çocuklarda geri kalabilir. Matematik veya sözel başarıları daha geride olabilir. Bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor. Eğer çocuk yaşıtlarına göre çok geride kalıyorsa, onlar için özel eğitim planlanması yapılması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat