Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Prebiyotik ile probiyotik arasındaki fark nedir?

5,825
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Prebiyotik ile probiyotik arasındaki fark nedir?

Bağırsak floramızı oluşturan probiyotikler vücut için faydalı bakterilerdir. Probiyotikler besin lifi ile karıştırılmaktadır. Ancak besin lifi olan bakteri probiyotikler değil, prebiyotiklerdir. Prebiyotikler besin lifi parçalandıktan sonra oluşan bir bakterilerdir ve probiyotikler için de bir enerji kaynağıdır. 

Ancak probiyotiklerin vücuda daha faydalı olabilmesi için mutlaka besin lifleri ile birlikte alınmaları gerekir. Bu anlamda prebiyotiklerin önemi büyüktür. Bu nedenle probiyotikler ile besin liflerinin günlük olarak yeterli miktarda alınması önerilir. 

Probiyotiklerin vücuda daha faydalı olabilmesi için besin lifi ile birlikte tüketilmesine simbiyotik etki adı verilir. Probiyotikler ve besin lifi olan prebiyotikler birlikte tüketildiğinde vücutta simbiyotik etki oluşur. Bu da vücut için daha faydaldır. Bu nedenle günlük olan sadece probiyotik değil, besin lifi olan prebiyotiklerin tüketimine de dikkat edilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat