Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik over sendromunun belirtileri nelerdir?

89,061
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama

Polikistik over sendromunun belirtileri nelerdir?

Polikistik overin ana belirtileri adet düzensizliği, gebe kalamama, kilo sorunu, tüylenme ve sivilcelenmedir. Bu belirtilerden biri diğerlerinden öne çıkabilir. Bir kişi sadece adet düzensizliği yaşayıp, sivilce sorunu yaşamayabilir. Her hastanın belirtisi farklı tipte olabilir. Eğer bir hastada tüm belirtiler bir arada görülüyorsa o zaman bu duruma polikistik over sendromu adı verilir. Tüm belirtilerin bir arada görüldüğü hasta kümesi daha dardır. 

Kadın eğer üreme çağındaysa yumurtlama olmadığı zaman ortaya çıkan en önemli belirti gebe kalamama sorunudur. Ayrıca adet görmede de düzensizlik yaşanır. Progesteron hormonu adet döngüsünün ikinci döneminde devreye girerek kadının adet görmesini sağlar. Polikistik over sendromunda progesteron düşük olduğu için adet gecikmeleri yaşanır. 

Polikistik overin diğer bir belirtisi tüylenme ve sivilce artışıdır. Çünkü progesterona dönüşemeyen kadınlık hormonu, erkeklik hormonu düzeyinde kalır. Uzun vadeli sonuçları ise progesteron az olunca östrojen artar ve bu da rahim duvarının kalınlaşmasına neden olur. Kalınlaşma da rahim kanseri ihtimalini artırır. Ayrıca şeker hastalığı görülme ihtimali artar. Şeker hastalığının erken dönem belirtisi ise kilo verememe, kilo alma ve hipoglisemi ataklarıdır. Kadınlık ve erkeklik hormonu arasında dengesizlik olan kadınlarda, hamile kalsalar bile iki kat fazla düşük riski vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat