Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik over sendromu nasıl sorunlar oluşturabilir?

5,518
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Polikistik over sendromu nasıl sorunlar oluşturabilir?

Polikistik over sendromu, ismi sendrom olmasına rağmen temelde normalin varyasyonu olarak değerlendirilebilir. Polikistik over sendromlu kadınların yumurtalarında normal kadınlara göre çok daha fazla sayıda küçük yumurtalar bulunur. Her küçük yumurtanın kendisinin saldığı hormonlar mevcuttur ve sayılarının çok fazla olması nedeniyle kadında çok daha yüksek hormon seviyelerine neden olabilirler. Bu yüksek hormonal seviye polikistik over sendromu kadınların âdetlerinde gecikme, daha uzun süreli âdet görme veya her ay yumurtlayamamaya neden olabilir. Aynı zamanda bu hormonal mikroçevrenin oluşturduğu insülin direnci polikistik over sendromlu kadınların daha kilolu, daha tüylenmeye meyilli olmasına neden olur. 

Polikistik over sendromlu kadınların kadın doğum uzmanlarına başvurularının en sık nedeni âdet gecikmesi ve tüylenmede artış şikayetidir. Polikistik over sendromlu kadınlar her ay yumurtalayamadıkları için kendi kendilerine hamile kalmakta zorlanabilir, bu nedenle bir tüp bebek uzmanına başvurmaları gerekebilir. 

Polikistik over sendromu kadınlar tüp bebek uzmanlarınca nispeten daha kolay tedavi edilebilen grupta yer alır. 

Polikistik over sendromlu hastalarda yumurta büyütüp çatlatma iğnesi ile aşılama yapmak gebelik ihtimalini artırır. Ancak bu çok kolay bir uygulama değildir. Çünkü kadının yumurtalığında çok fazla yumurta olması bu hastanın ilaca aşırı reaksiyon göstermesine yol açabilir. Bu nedenle hastanın çok fazla yumurtasının olduğu ve çok yanıt vereceği düşünüyorsa, polikistik over sendromlu hastalarda tüp bebek tedavi metodlarından mikroenjeksiyon metodunun uygulanması tercih edilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat