Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik over nedir?

82,565
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama

Polikistik over nedir?

Polikistik esas olarak  "çok sayıda kist içeren yumurtalık dokusu" anlamına gelir. Kist denince insanların aklına "kanser?" ve  "büyük oluşumlar" gelir. Polikistik over kanser ya da büyük kistler değildir. 

Normal işleyen bir kadın vücudunda yumurta içeren kesecik yani foliküller çatlar. Fakat polikistik over durumunda bu kesecikler çatlayamaz. Çatlayamayan keseciklerin birikmesi durumunda da kistler meydana gelir. Her ay 18-20 milimetrelik hale gelip, yumurtaya dönüşüp, vücuttan atılması gerekirken 2-8 milimetre boyutunda kalıyor ve çatlayamıyor. Her ay gelişemeyen ve çatlayamayan yumurtalar kist haline geliyor. Bu kistler birikiyor ve çok sayıda kist içeren yumurtalık haline geliyor. 2-8 milimetre boyutunda, fazla sayıda kist içeren yumurtalıklara polikistik over denir. Bu durumun kanserle ilgisi yoktur. 

Polikistik overin en önemli belirtileri adet düzensizliği, hamile kalamama, tüylenme ve sivilcelenmedir. Tedavisi mümkün ve başarı oranı yüksek bir rahatsızlıktır. İlaç ya da gerektiği durumunda iğne tedavisi uygulanır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat