Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik over nasıl sorunlar oluşturabilir?

9,015
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Polikistik over nasıl sorunlar oluşturabilir?

Polikistik over çok sayıda küçük kist içeren yumurtalar anlamına gelir. Polikistik over sendromun temelinde yumurtlama sürecinde duraklama vardır ve yumurtlama bozukluklarıyla seyreder. 

Polikistik over sendromu belirtileri
- Âdet düzensizliği
- Kolay kilo alma ve obezite
- Vücutta tüylenme artışı 
- Sivilcelenme artışı
- Gebe kalmakta zorlanma

Polikistik over sendromu hastalara bir yaşam tarzı olarak bilinmeli ve hayat boyu bazı önlemler alınmalıdır. Rahim içi tabakası uzun süre östojen etkisinde kalabilir. Progesteron yoksunluğu halinde endometrial kalınlaşmaya hiperplazi neden olabilir. Bu yüzden âdet gecikmesi halinde, âdet görmek için ilaçlar kullanmak gereklidir. Hastaların artmış androjen (erkeklik hormonu) nedeniyle lipid metabolizmaları kötü etkilenir ve kalp damar hastalıkları riski artar.

Polikistik over henüz çocuk istemeyen kadınlarda, doğum kontrol hapı tarzı hormon ilaçlarıyla tedavi edilir. ancak çocuk arzu eden çiftlerde, sadece kilo vererek dahi yumurtlamada düzenlenme gözlenebilir ve stepson gebelik oluşabilir. Yumurtlama problemleri dirençli ise yumurtlama uyarıcı ilaçlar, sırasıyla klomifen ve gondortropinler kullanılır.  Yumurta takibi ve gereğinde aşılama halinde gebelik oluşmazsa, bu tür hastalarda tüp bebek tedavisi önerilebilir. 

Bu grup hastaların hayat boyu dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bunların arasında kan şekeri ve insülin kontrolü yapılmadığı halde ileri yaşlarda diyabet hastalığına aday olabilirler. Endometrium yüksek seviyeye estroje maruz kaldığı için endometriumda hiperplazi ve kanser riski artabilir. Kilo kontrolü ihmal edildiği durumlarda diyabet hipertansiyon ve metabolik sendrom adayıdırlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat