Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik böbrek kisti nasıl oluşur?

8,550
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Polikistik böbrek kisti nasıl oluşur?

Polikistik böbrek, böbreğin idrar süzüldükten sonra kolektör ve proksimal adlarında küçük tüpler sayesinde her bir cisimcikten çıkan küçük yol sonunda böbreğin ortasında toplanarak mesaneye gider. Bu, toplayıcı tüplerden ve diğer tüp epiterinden ortaya çıktığını biliyoruz. 

Genetik bir hastalıktır. PKD1 ve PKD2 genleri bir protein salgılıyor. Bu protein polisistin 1 ve polisistin 2 genine göre olmadığı takdirde bu kistler oluşmaya başlıyor. PKD1 geninde bozukluk var ise, kist oluşumu kendi kendine ortaya çıkıyor. 

Üretilmiş kist içi sıvılar normalde belirli su kanalları ile akarken burada su kanallarında da bozukluk olduğunu düşünüyoruz. Yani, varolan kistlerle o suyu biriktirerek giderek büyüyorlar ve sayıca artıyorlar.

Laboratuvar hayvanlarında yapılmış bir çalışmada, farelerde PKD1 geni zedelenip, o genin olmadığı farelerde 11. günde o kistlerin bu tübüler sistemden ortaya çıktığı görülmüştür. Erişkin olanlarda yalnızca böbrekleri hasta etmesi en bilinen ve tedavi edilen durum, ancak hepatit kistlerde, yani karaciğerde, over kistlerde oluşuyor, polikistik over gibi. Yani bu kist formasyonu yalnızca böbreğe özel değil, polisistin proteini bozuk olduğunda başka organlarda da çıkıyor ancak örneğin karaciğerde herhangi bir yetersizliğe neden olmuyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat