Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik böbrek hastalığı olanlar nelere dikkat etmeli?

4,108
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Polikistik böbrek hastalığı olanlar nelere dikkat etmeli?

Polikistik böbrek hastalığı genetik bir hastalıktır. Çocukluk çağında veya gençlikte şunlara dikkat edilirse bu hastalık hiçbir şekilde ortaya çıkmayacak gibi bir durum ne yazık ki söz konusu değildir. 

Polikistik böbrek hastalarının kilo almamaya özen göstermesi gerekir. Bu anlamda kilo kontrolü önemlidir. Genç yaşta sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite yapılması önerilir.

Polikistik böbrek hastalarının sigara ve alkolden uzak durması gerekir. Alkol ve sigara tüketimi sınırlı olmalıdır. 

Ailelerinde şeker hastalığı veya yüksek tansiyon hastası olan kişilerin kilo kontrolüne, beslenmelerine, alkol ve sigara kullanımlarına dikkat etmeleri daha önemli hale gelir. Çünkü yüksek tansiyon ve şeker hastalığı bu hastalığın gidişini daha da hızlandırabilir.

Yüksek tansiyon varsa, polikistik böbrek hastası için hipertansiyon tedavisi uygulanmalıdır. Tansiyon 12-8, 13-8, heyecanlanınca en fazla 16-9'a çıkacak şekilde ayarlamak gerekir. 

Polikistik böbrek hastalığına eşlik eden şeker hastalığı veya tansiyon varsa hastaları zayıflamaya ve tuzsuz yemeğe yönlendiririz. Etrafındaki hastalıkları tedavi ederiz. 
Hastaların yeterli su almasını isteriz. Çünkü susuzlukta taş oluşumu, istidad varsa söz konusu olabilir. Her polikistik böbrek hastalığında taş olacak diye bir kural yoktur ancak bazı hastalıklar taş ve buna bağlı olarak da çok sıkıntılı idrar yolu ve böbrek iltihaplarına maruz kalabilirler. Bu böbrek iltihaplarını biz tedavi ederiz ama onlar çok fazla farklı tipte mikrop içerdikleri için tedaviler bazen çok uzun vadeli ve hasta için yorucu olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat