Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik böbrek hastalığı nedir?

3,247
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Polikistik böbrek hastalığı nedir?

Polikistik böbrek hastalığı olan erişkin tipteki hastalarda PKD1, PKD2 ve yeni keşfedilen PKD3 genlerinde bozukluk söz konusudur. Polikistik böbrek hastalığı yüksek tansiyon, diyabet ve böbrek cisimcik hastalıklarından sonra dünyada böbrek yetmezliğine götüren dördüncü hastalık olarak geçer. Bu hastalıkta hastaların bazıları doktora yüksek tansiyon şikayeti ile gitmiş olur. Çoğu zaman aslında polikistik böbrek hastalığı için başvurmazlar. 30 yaşından sonra polikistik böbrek hastalarının çocuklarının ultrasonlarına bakmaya ve onların da bir potansiyel hasta olup olmayacaklarını önceden kestirmeye çalışıyoruz. Böbreğin tübüler sisteminden kistler ortaya çıkıyor ve ondan sonra normalde 12 cm olan böbreğin böbrek yüzeyi değişiyor ve böbreğin üstünde içi sıvı dolu kist, az üre içeren kistlerde seruma yakın sıvılar oluşuyor. Böbrekler giderek büyüyor. Kaburganın altında kalçanın alt kısmına kadar büyüyebilen, kimi zaman 5 kg böbrek gördüğümüz oluyor.


Polikistik böbrek hastalığı belirtileri

Polikistik böbrek hastalarının böbrek yetersizliğine eşlik eden böbrekten taş düşürme gibi sıkıntıları olabilir. Taş düşürme olarak düşünülür ancak polikistik böbrek hastalığı olduğu anlaşılır. İdrarda kan görülmesi, idrar yolu enfeksiyonları da polikistik böbrek hastalığı belirtisi olabilir. Hipertansiyon gibi rahatsızlıklar da hastalığa eşlik edebilir. Ayrıca beyinde tehlikeli bir anevrizma da gelişebilir. Hastanın, ailesinde daha önce felç geçirmiş bir insan varsa ve beyinde anevrizma gelişirse, buna erkenden müdahale şansımız olabilir. Bu anlamda erken tanı ile bu anevrizmaya erkenden müdahale etme ve hastayı felçten koruyabilme şansımız söz konusudur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat