Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik böbrek hastalığı belirtileri nelerdir?

4,723
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Polikistik böbrek hastalığı belirtileri nelerdir?

Polikistik böbrek hastalığı genetik bir hastalıktır. Çocukluk çağından itibaren bildiğimiz 2, 3 adet gen bozukluğu olmasına rağmen çocukluk çağlarında hiçbir şikayete neden olmaz. 

Erken yaşlarda hiçbir şikayete neden olmaz. Erken yaşta yüksek tansiyon ile karşı karşıya kaldığımızda mutlaka böbreği incelerken bir ultrasonografi yaparız. Bazı kistlerde böbrek kistlerinin 1 adet olması hiçbir sorun teşkil etmez. 1 adet kortikal kist yüzde 70 oranında insanda olabilir. Ancak her bir böbrekte 2, 4 veya daha fazla kist gördüğümüz takdirde aile ağacını araştırmak gerekir.

Çocukluk çağlarında bu hastalık sorun olmaz. Gençlik çağlarında, erişkin tipte böbrek hastalığı bazen bizim karşımıza bir taş düşürme şikayeti ile gelebilir. Aileden polikistik bir başka hasta da taş düşürüyorsa, o olabilir. Ama normalde hiç taş düşüren olmadıysa da yine şüpheleniriz. Polikistik böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, taş hastalığı veya komplike taş, idrar yolu enfeksiyonu gibi karşımıza çıkabilir veya idrarda kanama olabilir çünkü böyle bir kist yırtılıp idrarda çok kan olmasına ve hastanın kan işemesine neden olabilir. Onun telaşı ile gelir ama ultrason, idrar tahlili ve böbrek fonksiyonların bakarız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat