Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Plasenta nedir?

27,176
kez izlendi
Puan: 3.31 / 5
Detaylı Açıklama

Plasenta nedir?

Plasenta, anne ve fetüs arasındaki iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran bir ara organdır.

Plasenta dokusu, sağlıklı bir gebelikte fetüs, yani cenin kadar önemlidir. Plasenta, bebek ile anne arasındaki kan alışverişini sağlayan yapıdır. Halk arasında eş olarak da adlandırılan plasenta, damarsı bir yapıdan oluşmaktadır. Plasenta, anne ile bebeğin damarlarını karşı karşıya getirir. Bu karşılaşma sonucunda bebekteki kirli kan anneye, annedeki oksijenlenmiş temiz kan da bebeğe aktarılır. 

Plasenta, en kalın kısmı ortası olan ve kenarlara doğru incelen geçici bir organdır. Yaklaşık olarak 22 cm uzunluğunda ve 2 - 2,5 cm kalınlığında, genellikle 500 gr ağırlığındadır. Koyu kırmızı-mavi veya açık kırmızı bir rengi vardır. Fetüs ile bağı 55 - 60 cm uzunluğundaki kordon ile sağlanır. 

Plasenta anne ile bebeğe ait iki farklı dolaşım şeklinin ayrılmasını sağlar. Aynı zamanda çeşitli gazlar, besin maddeleri ve atıklar anne ile cenin kanalları arasında değiş tokuş edilir.

Bebeğin akciğer, karaciğer ve böbrekleri gelişmiş olsa da işlevlerini yerine getirmek için doğumdan sonrasını bekler. Doğum öncesi plasenta denilen ara organ bebeğin dolaşım ve solunum sistemini oluşturur.

Bebek doğar doğmaz ilk nefesini aldığında, göbek kordonu kesildiğinde plasenta ile arasındaki kan akımı da kesilir. Böylece bebek kendi organlarını kullanmaya başlar. 
Plasenta, normal doğumdan yaklaşık yarım saat içerisinde kendiliğinden ayrılır ve rahimden çıkar.  Sezaryen doğumlarda ise plasenta elle çıkarılır. Dolayısıyla plasenta bir ara organdır ve bebeğin tüm organ görevlerini üstlenen çok önemli bir dokudur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat