Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Pestil nasıl yapılır?

82,018
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Pestil nasıl yapılır?

Pestil yapmanın aşamaları vardır. Örneğin kayısı pestili yapmadan önce kayısıları güzelce temizlemek ve ayıklamak gerekir. Kayısıları daha sonra kaynatmamız gerekir. Kaynadıktan sonra unu bez temiz torbalara veya kıl çuvallara koyalım ve sıkalım. Sıktıktan sonra posasını atalım. 


Geri kalan suyu ki buna şıra da denir, başka bir kazanda kaynatacağız. Yarım saat kaynayan sudan bir miktar alalım ve soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra buna bir miktar buğday unu biraz da nişasta koyalım ve karıştıralım. Sonra karıştırdığımızı kaynamakta olan şıranın üzerine yavaş yavaş yedirelim. Bu boza kıvamına gelinceye kadar devam edecek. 

Sonra bunu tahta ya da temiz bir bez üzerine yavaş yavaş dökebiliriz. Bu arada ceviz ya da fındık gibi ekstralar da ekleyebiliriz. Bunu güneşte kurumaya bırakalım. Kuruduktan sonra da bezden ayırmaya çalışalım. Pestil yapımı bu şekilde. Pestil yapılışı detaylarını uzmanımızdan öğrenin.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat