Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Parmak, kol ve omuz robotu ile kısmi felç tedavi edilebilir mi?

3,225
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Parmak, kol ve omuz robotu ile kısmi felç tedavi edilebilir mi?

Yürüme robotlarının dışında beyin veya omurilikteki hasar sonrası el kol ve parmaklarda gelişen güçsüzlük ve fonksiyon kaybının tedavisinde de armeo yani omuz kol robotu ve amadeo el parmak robotu kullanıma girmiştir. Bu sistemler: Diğer rehabilitasyon yöntemlerininkine benzer bir motor beceriyi restore eden yani iyileştiren, hastanın kendi kondisyonunu artıran, kavrama gücünü ve tüm yönlere hareket kabiliyetini geliştiren ve bunu merkezi sinir sistemine yani beyne sürekli uyarı göndererek yeniden yapılanmayı organize eden biyolojik alt yapıyı stimüle eden tedavi yöntemleridir. 

El kol ve omuz robotları, el kol veya parmaklarda hareket yeteneğini kısmen yada tamamen kaybetmiş hastalarda tedavi süresini kısaltan, iyileşme süresini hızlandıran, fonksiyonelliği arttıran, el ve parmakları günlük yaşamında daha aktif kullanımını sağlayan cihazlardır. Bir diğer kullanım avantajı hastanın tedaviye daha istekli ve daha motive olmuş şekilde katılımını sağlamalarıdır. Robota bağlanan el kol ve parmaklar hem pasif harekete zorlanırken, hem de karşılarındaki sanal gerçeklik ekranında bir takım oyunlarla yada hedeflenen hareketlere katılım ile aktif hareketi de sağlanmaktadır. Aktif hareketlerin yapılması yönünde beyinden sürekli uyarı gelmektedir. Uyarı ve hareket çerçevesinde hedeflenen hareketin yapılması daha kolay ve iyileşme daha hızlı bir biçimde sağlanmaktadır. 

Beyin ve omuriliğe bağlı el-kol-parmak fonksiyon bozukluğu dışında doğuştan veya sonradan olan sinir yaralanmalarının tedavisinde, el parmak tendon ve sinir yaralanması sonrası uygulanan ameliyatlardan sonrada hareket kısıtlılığı, ağrı, güçsüzlük azaltılması amaçlı bu robotlardan faydalanmaktayız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat