Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Panik atakta bayılma hissi nedir?

43,194
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Panik atakta bayılma hissi nedir?

Panik atakta fenalaşma, kontrolünü kaybedecekmiş, yere yığılacakmış gibi hisler oluşabilir. Bu, bayılma hissi olarak ifade edilir ancak bu gerçek bayılmadan farklıdır. Çünkü gerçek bayılmada şuurun devre dışı kalması söz konusudur. Panik atakta ise vücudun kimyası bozulduğu için stres hormonları devreye girdiğinden paniğin birtakım bedensel yansılamaları olur. Gerçek bir bayılma hali değildir. Ama panik atak yaşayan kişi bunu böyle algılar. Birtakım bedensel halleri felaketleştirir. Aslında gerçek bir bayılmadan çok bayılacakmış hissi oluşur. Bayılma korkusu gelişir. 

Panik atak ile ilgili çoğu zaman düşülen bazı yanılsamalar vardır. Bunların başında panik atağın sadece psikolojik bir hal sanılması gelir. Ancak panik atak sadece psikolojik değildir. İşin içine beynin kimyası ile ilgili karmaşa girer. Vücutta stres hormonları salınır. Beyindeki kimyasal olarak seratonin, dopamin gibi kimi maddelerin ayarı bozulur. Vücutta aynı zamanda fizyolojik bir karmaşa oluşur. Aslında panik atakları sadece psikolojik bir karmaşa değil, aynı zamanda fizyolojiktir. Bundan dolayı vücutta titreme, terleme, çarpıntı, nefes almakta güçlük, kontrol kaybı, bayılma hissi oluşur. 

Panik atak sırasında düşülen sık hatalardan biri panik halinin altında yatan tıbbi bir risk var sanılır. Evet, panik atak sadece psikolojik bir durum değildir ancak, tıbbi bir risk içermez. Gerçek manada bir bayılma, kalp krizi, beyin kanaması, aklını kaybetme, çıldırma veya gerçek bir cinnet hali ile ilgisi yoktur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat