Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Panik atakta bayılma hissi için kişi kendini nasıl telkin etmeli?

3,521
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Panik atakta bayılma hissi için kişi kendini nasıl telkin etmeli?

Bayılacakmış kaygısı yaşayan kişinin en sık düştüğü hatalardan biri de kendini telkin etmeye çalışmasıdır. Bir şey olmayacak, bayılmayacağım, bu geçecek der. Yüzünü yıkar, hava almaya çalışır, yanında güvendiği insanın olmasını ister, yalnız kalmaktan kaçınır, sakinleştirici almayı düşünür; bu davranışlarla geçeceğini umar. 

Panik atak sırasında kişinin kendini telkin etme çabaları, kaygı ve bayılma hissini çoğaltır. Çünkü bir yandan kişi bu durumun tıbbi bir risk taşıyıp taşımadığını, başına ne geleceğini, bayılıp bayılmayacağını test etme fırsatı bulamaz. Kendini kandırmaya çalışır, ancak bu işe yaramaz. Biraz su içersem bayılma hissim geçecek gibi davranışlar gösterir. Kendini telkin etmeye çalıştıkça, panik atak hissi içinden çıkılmaz bir hal alır. Daha iyi telkin yöntemleri bulmaya çalışır ancak genel manada panik atakta telkin yöntemi işe yaramadığı için bir kısır döngüye girer.

Panik hali yaşayan, bayılma hissi, bayılma korkusu yaşayan kişinin kendini hemen telkin etmeye çalışmak yerine önce profesyonel bir destek alması, biraz bilgilendirilmesi gerekir. Bazı metodlar öğrenmelidir. Çünkü öncelikle bu durumu iyice kavramalı; hangi telkin işe yarar, hangi telkin işe yaramaz gibi konularda bilinçlendirilmelidir. Çünkü kişi çoğu zaman o panik haline, bayılma hissine hazırlıksız yakalanır.  Ancak şu bilinmelidir: Panik halleri, bayılma hisleri orta ve uzun vadede tamamen iyileşebilen şeylerdir. Ama kişi umutsuzlukla ve biraz da sabırsızlıkla hemen bunun içinden çıkmaya çalışır. 

Panik atakta şu bilinmelidir: Panik hali sırasındaki telkinler, orta uzun vadede işe yarayan telkinler olmalıdır. Kişi hemen o sırada rahatlama çalışmak için kısa vadeli telkinlerden kendini uzak tutmalıdır. Kişinin kendine ait genel telkinleri olmalıdır, hazırlıksız yakalanmamayı öğrenmelidir. "Benim bir panik, endişe, kaygı hallerim var. Benim bu bayılma hissim gerçek ve tıbbi bir risk içermiyor, tıbbi bir arayışa yönelmedim, yaşadığım durum tıbbi bir hastalık değil, bu tür bir risk içermiyor. Ben orta uzun vadede kendimi yatıştırmayı öğreneceğim, anlık rahatlamaya soyunmayacağım ve bununla nasıl başa çıkacağımı yavaş yavaş, adım adım öğreneceğim" demelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat