Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Panik atakta bayılma hissi anında neler yapabiliriz?

4,964
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Panik atakta bayılma hissi anında neler yapabiliriz?

Panik hali yaşayan kişi o anda "neler yapabilirim" sorusundan önce "neler yapmamalıyım" konusunda bilinçli olmalı, bilgilendirilmelidir. Profesyonel metodlar öğrenmelidir. Bunun için ön koşul budur. Gelelim, neler yapmamalı sorusunun yanıtına. 

Panik atakta bayılma hissi gelen kişi, şu işleyişi iyi kavramalıdır: Bende birtakım psikolojik ve bedensel karmaşalar oluyor, birtakım kaygılarım, korkularım var. Benim bu kaygılarımda, ne olduğunu, ne olmasından korktuğumu somutlaştırmalıyım. Sonra da bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini test edeceğim. 

Bu, şu anlama geliyor. Psikolojide panik, kaygı bozukluğu yaşayan birine öncelikle "sen bir panik, bayılma hali yaşadığında, en kötü ne olacağından korkuyorsun" diye sorulur. Aslında çoğu panik atak sorunu yaşayan kişi buna kafa yormamıştır. Biraz bunu derinleştirmesine düşünmesi, en kötü felaket senaryosunu netleştirmesi, somutlaştırması istenir. Bir panik atakta bayılma hissi anında en  en kötü ne olabilir, düşüncede netleştirilmelidir. "Bayılabilirim, yardım alamayabilirim, beynim kanayabilir, nefes alamayabilirim, kalbim durabilir, yapayalnız kalabilirim, ölebilirim" şeklinde çeşitlendirilebilir.

Burada, önem sırasına göre öneriler şöyledir:
- En korkunç senaryonu somutlaştır.
- Kendine, korktuğun senaryonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini test etme fırsatını ver.
- Kaçma, kaçınma, o halin üstünü örtmeye çalışma.

Kaygının, endişenin üstünü örtme, "korkmuyorum, kaygılı değilim, bir şey yok, ben iyiyim" gibi telkinlerde bulunmaya çalışma ancak bu durumu köpürtme, dramatize etme. "Bu hali anlamaya çalışacağıım ve test edeceğim" de. 

Panik atak yaşayan kişiler, en çok korktukları şeyi somutlaştırdıktan sonra, kendilerine bunu test etme fırsatı verir, durumdan kaçınmaya çalışmazsa, korktukları şeyin başlarına gelmediğini görebilirler. Bu deneyimi yaşadıkça ve başına gelmediğini gördükçe, denedikçe ve başına gelmedikçe bu durum giderek bir beceriye dönüşür. Böylece panik atakta bayılma hissi yaşayan kişi giderek bu duruma hazırlıksız yakalanmamayı öğreniyor. 

Bir panik, bayılma hissi, kaygı yaşadığında kişinin şunu bilmesi gerekir: Yaşadığı hal bir iradesizlik, zayıflık hali değildir. Sadece ruhsal, psikolojik bir hal de değildir. Beyninin kimyası bozulmuştur; seratonin, dopamin, adrenalin, stres hormonları sağlıksız bir şekilde salgılanıyordur. Bu nedenle aslında kişinin ilaç desteği almasında da fayda vardır. Panik hali sadece psikolojik telkinlerle, sadece psikoterapi ile düzelmeyebilir. Panik, kaygı, bayılma hissinin esas tedavisi ilaç tedavisi değildir ancak özellikle ilk 3 ay bir ilaç desteği bu kaygıları yatıştırmayı kolaylaştırır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat