Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Panik atak bayılmaya neden olur mu?

2,888
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Panik atak bayılmaya neden olur mu?

Panik atak gerçek bir bayılmaya neden olmaz. Zaten burada düşülen tuzak budur. Kişi gerçekten bayılacağını sanır. Böyle hisseder. Bir fenalık hissi, titreme, terleme, çarpıntı, kontrolünü kaybedecekmiş hissi oluşur. Bu nedenle panik atak yaşayan kişi gerçekten bayılacağını zanneder, bundan kaçınmaya çalışır, yardım arayışına yönelik, yalnız kalmamaya çalışır. Hastanelerin acil servislerine başvurur. Lüzumsuz tıbbi tetkikler yaptırır. Birtakım kaçınma davranışlarında bulunur. Yanında her zaman su bulundurur, bir ilaç alıp anlık rahatlamaya çalışır. Gidip bir sakinleştirici almak ister. Bütün bunları yaptıktan sonra da "hah, bak, bayılacaktım, bayılmaktan kurtuldum" diye düşünür. Ancak bunları yaparak gerçekten bayılıp bayılmayacağını test etmemiş olur. Bu da bir kısır döngü şeklinde devam eder.

Panik atakta kişinin algılarını bozan şey kendisinin neye "bayılma" dediği ile ilgilidir. Aslında kişi gerçek manada hiçbir zaman bayılmamıştır. Yüzlerce kez bayılacağını sanmış olsa da hiç bayılmamıştır. Ama yaşadığı hali bayılma olarak adlandırıyordur. Biraz işin içinde kendini salmak, bırakmak da vardır. "Biraz yatayım, istirahat edeyim, dinlenirsem belki bayılmam, kendime gelirim" dediği ruh halini bayılma olarak ifade ediyor olabilir. Bu anlamda da yanlış adlandırmış olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat