Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Palet nedir?

11,640
kez izlendi
Puan: 4.04 / 5
Detaylı Açıklama

Palet nedir?

Palet sualtında ilerlememizi sağlayan en önemli dalış ekipmanlarından biridir. Palet kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlar kapalı palet ve açık palet adındadır. Kapalı palet dediğimizde ayak cebi adını verdiğimiz bölümün kapalı olduğunu gösterir ve ayağımıza uygun olup olmadığını deneyerek almalıyız. 


Açık palette ise arka taraf tamamen açıktır ve giymeden önce mutlaka ayağımıza patik giyeriz. Bu paletlerin giyip çıkarması kolaydır. Açık paleti ayağımıza giydiğimizde arkadaki kayışı sıkar ve ayağımıza oturturuz. Diğer bir türde ise çelik yaylı kayış vardır. Bunu sıkmaya gerek yoktur çünkü kendisi ayağa oturur. 

Pala adını verdiğimiz üzerinde su kanalları olan ve hareketi sağlayan bölüm ise ayağımıza en az yükü bindirip en yüksek performansı sağlamamızı sağlar. Uzun palalı palet ise sadece serbest dalışta kullanılır. Scuba dalışta uzun süre suyun altında durulduğundan bu tip paletler ayağı yorar ve kramp girmesine neden olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat