Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Özel sarı nokta lensinin başarı oranı nedir?

13,426
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Özel sarı nokta lensinin başarı oranı nedir?

Sarı nokta için geliştirilen özel makula lensleri Avrupa'da yaklaşık 3000 hastaya uygulanmış durumda. Türkiye'de de 2017'nin başından bu yana Sinan Göker tarafından uygulanan lensler ile sarı nokta hastalığı artık belli oranlarda tedavi edilebilir hale gelmiş durumda. 

Göz içine uygulanan yeni geliştirilen sarı nokta lensi, bir katarakt ameliyatı şeklinde göz içine takılıyor ve görmede 10 puan ile 30 puan arasında artış elde ediliyor. Bu sayede hastalarda bir tür görme rehabilitasyonu sağlanıyor. 

Sarı nokta hastalığı için göz içi (makula) lensi, sarı nokta hastalığını tedavi etmiyor. Sarı noktanın ilerlemesini de durdurmuyor. Yani hastalığa direkt bir etkisi yok. Bu nedenle sarı nokta hastasına özel makula lensi takılsa da sarı nokta hastalığının takibine ve tedavisine devam edilmesi gerekir. Ancak bu lens sayesinde, görmesi çok düşen ve düşmeye devam eden hastaların görmesine 30 puan kadar bir katkıda bulunuyor. Hastanın görmesi azalsa dahi daha yüksek bir orandan azalmaya başlamış oluyor.

Malula dejenerasyonu olarak da tanımlanan sarı nokta hastalığı yaşa bağlı bir retina sorunu ancak kimi genetik tip sarı nokta hastalıkları genç yaşta da oluşabiliyor. 

Sarı nokta için geliştirilen yeni lens, genellikle görme yüzdeleri yüzde 10 ve üzerinde olan kişilere uygulanabiliyor.  Görmesi yüzde 10 ve altında olan hastalarda önemli bir etki elde edilemiyor. Bu nedenle en az yüzde 10 gören insanlara yapılıyor. Bu hastalar genellikle ileri yaştaki insanlar oluyor çünkü katarakt ameliyatı şeklinde yapılıyor. Ancak genetik bazı sarı nokta hastalıklarında da özel sarı nokta lensi uygulanabiliyor. 

Sarı nokta hastalığı çok geniş bir yelpazede. Retinanın orta kısmına sarı nokta deniyor. Retinanın orta kısmını etkileyen şeker hastalığından genetik bazı pek çok problemde, halk arasında tavuk karası olarak bilinen gece körlüğü gibi sorunlar için bu lens kullanılmıyor. Bu anlamda özel makula lensi, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı için kullanılıyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat