Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Östrojenin fazla olması kadınlarda ne tür sorunlara yol açar?

42,080
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama

Östrojenin fazla olması kadınlarda ne tür sorunlara yol açar?

Kadınlarda cinsel hormonların salgısı oldukça karışıktır. Bebeklik ve çocukluk çağında östrojenin fizyolojik bir rolü yoktur. Salgılanıp salgılanmaması çocukluk çağında sağlık için önemli değildir.

Kadında östrojen hormon fazlalığı cinsel yaşamı etkilediği gibi vücut yapısında değişikliklere neden olur. Öncelikle kalça ve bacak bölgesindeki yağ miktarı artar. Östrojen vücutta su tutma özelliğine sahiptir, bu bakımdan el ve ayaklarda ödem oluşmasına neden olabilir. Östrojen bacak damarlarında pıhtı oluşmasına neden olur ve daha sonra bu pıhtının koparak akciğere gitmesine neden olabilir.

Östrojen fazlalığı yüksek tansiyona neden olur, safra kesesi taşına sebep olur.

Östrojenin fazla olmasına bağlı östrojen - testosteron,  östrojen -progesteron arasındaki denge bozulmasına neden olur ve bu durum adet düzensizliklerine neden olabilir.

Östrojenin fazla olmasındaki etken polilistik over hastalığına bağlı olarak yumurtalıklardan ve böbrek üstü bezlerden çok fazla salgılanmasıdır. 

Bazı ilaçların içerisinde östrojen bulununur ve bunların alımına bağlı olarak vücuttaki östrojen seviyesi de artar. Bunların dışında bazı hormonlu spiraller de östrojen artışına neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat