Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Osmanlı tarihinde Mihrimah Sultan'ın önemi nedir?

2,710
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Osmanlı tarihinde Mihrimah Sultan'ın önemi nedir?

Mihrimah Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'ın çok değer verdiği, belki de en çok şımarttığı Hürrem Sultan'dan olan büyük kızı. Yaşadığı dönem içinde İstanbul'da Mimar Sinan imzası ile çok önemli vakfiyeler, camiler inşaa ettirmiş. 


Kanuni'den sonra tahta geçen Hürrem'den olma Sarı Selim'in öz kardeşi olan Mihrimah Sultan ile ilgili bilgilerin arasında, aslında II. Selim'in politika ve siyaset ile pek ilgisinin olmadığı, pek çok önemli yazışmayı, mektuplaşmaları Mihrimah Sultan'ın yürüttüğü, ona resmen danışmanlık görevi üstlendiği söyleniyor. Bir kadının siyasette bu kadar parmağının olması Mihrimah Sultan'ın Osmanlı dönemi için öneminin başında geliyor. Zira Mihrimah Sultan hem dış hem de iç siyasete dahil olmuş. 

Mimari olarak bakacak olursak, bugün İstanbul'da Osmanlı döneminden gördüğümüz pek çok eser Mihrimah Sultan tarafından vakfedilmiş. Şu anda gördüğümüz en önemli külliyeler sultanların valideleri, kız kardeşleri ve eşleri tarafından yaptırılmıştır. Bu anlamda sultan eşlerinin ve çevrelerindeki kadınların önemi çok fazladır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat