Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Oscar ödülleri hangi dallarda veriliyor?

3,693
kez izlendi
Puan: 4.87 / 5
Detaylı Açıklama

Oscar ödülleri hangi dallarda veriliyor?

Akademi ödülleri her yıl 25 dalda veriliyor. Bu rakam zaman içerisinde son haline geldi. Örneğin geçmişte, En İyi Film İsmi, En İyi Dans Yönetimi, En İyi Yardımcı Yönetmen gibi dallar vardı. Ancak bunlar şu anki listede yok.

Benzer şekilde, En İyi Makyaj ödülü 1981'de, En İyi Animasyon Filmi ise 2000 yılında eklendi.

Tüm ödüller

Oskarların en çok önem verilenleri şüphesiz En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri. Bunlardan sonra da, Doğrudan Film İçin Yazılmış En İyi Senaryo, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülleri geliyor.

Emekçilerin ödülleri

En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Sinematografi, En İyi Kurgu ödülleri ilk yıllardan bu yana veriliyor. Müzisyenlerin ise En İyi Film Şarkısı, En İyi Film Müziği, En İyi Müzikal ödülleri ile yüzleri gülüyor. Bu alandaki teknik adamlar da En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı ile ödüllendiriliyor.

Filmlerin atmosferlerini oluşturanlar için En İyi Kostüm Dizaynı, En İyi Makyaj, En İyi Görsel Efekt ödülleri var. Akademi'nin önemli iki ödülü de En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Belgesel.

Yabancılara da ödül var

Bunlara ilaveten kısa filmciler ise En İyi Kısa Animasyon, En İyi Kısa Film ve En İyi Kısa Belgesel ile ödül alıyor. 1947 bu yana Amerika dışında yapılan filmler de En İyi Yabancı Film oskarı ile ödüllendiriliyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat