Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ortaklık nasıl bitirilir?

2,649
kez izlendi
Puan: 0.75 / 5
Detaylı Açıklama

Ortaklık nasıl bitirilir?

Ortaklık sözleşmesinde ortaklığın bitmesi ile ilgili nedenlerin yazdığı bir hüküm varsa ve bu hüküm gerçekleşmişse ortaklık bitirilebilir. 
Ayrıca ortaklık, kanunda sayılan nedenlerden birinin varlığı söz konusu olduğunda ortakların almış oldukları karar ya da 6 ay öncesinden yapılan bildirim ile de bitirilebilir. 

Diğer ortaklar fesih bildirimine riayet etmezlerse fesih isteyen ortak mahkemeden bunu talep edebilir. 

Şirket alacaklılarının dava açıp şirketin feshini istemesinin yanı sıra ortaklardan her biri de borcu çok olan ya da haciz halinde olan ortaklığın bitirilmesi ile ilgili olarak asliye ticaret mahkemesi kanalıyla dava açarak fesih talebinde bulunabilirler. Bu durumda mahkeme şirketin feshine karar verir ve tasfiye süreci başlar.

Limited şirketlerde de aynı nedenler ile ortaklık bitirilebilir. Ortaklardan biri ya da birkaçı şirketin feshine karar verilmesi için ticaret mahkemesinde dava açabilirler. 

Ticaret kanuna gelen yeni düzenlemeye göre, şirketin kapatılması yerine belli bir meblağ karşılığında fesih isteyen ortağın çıkartılması sağlanabilir. Ayrıca mahkeme diğer ortaklara da ihbarda bulunarak ortaklıktan çıkmak isteyip istemediklerini sorar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat