Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Online aktivizm nedir?

744
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Online aktivizm nedir?

UZMANTV için Change.org hakkındaki sorularımızı yanıtlayan Change.org'un Doğu Avrupa ve Batı Asya Direktörü Dr. Uygar Özesmi'ye göre "aktivizmin online'ı, offline'ı, yani çevrimiçi veya çevrimdışısı yok". Bu, her halükarda bir aktivizm. Online dediğimiz şey sadece farklı bir mecra kullanmak. Çünkü yaratmak istediğin toplumsal değişim için İnternet'i, İnternet'te faaliyet gösteren sosyal medya araçlarını kullanmak da aktivizmin içinde yer alır. 

İnternet sayesinde seninle aynı görüşü paylaşan insanlara çok daha hızlı ulaşma, erişme şansın varken, bu mecrayı özellikle bu tür toplumsal hareketlerde de kullanmak çok doğal bir davranış. İnternet, aynı zamanda seninle aynı görüşü paylaşmayan kişilere de fikirlerini aktarabilmek için bulunmaz bir mecra. Bu nedenle aktivizm her yerde yapılabildiği gibi online ortamda da sürdülebilir. Çünkü online aktivizm, İnternet'in sunduğu en büyük yeniliklerden biri. Bireylere, daha önce hiç olmadığı kadar güçlü olma, örgütlenme ve mücadele etme imkanı sağlıyor. Üstelik bir konuda kafa yoran, bir şeyleri düzeltmek isteyen insanların aynı mahallede, şehirde hatta ülkede olmasına gerek kalmıyor. Bu bile başlı başına bir değişim. Bu anlamda Change.org da 196 ülkede kullanılabilen, bu alandaki en yeni ve en etkin örgütlenme aracı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat