Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ölü piksel nedir?

39,816
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama

Ölü piksel nedir?

Ölü piksele noise'un kötüleşmiş hali demek belki pek doğru değil. Ancak benzer özelliklere sahip bir bozukluktur. Görüntü algılayıcımızdaki CMOS ya da CCD sensörümüzdeki görüntüyü oluşturan piksel noktacıklarının duyarlılığını yitirmesine biz ölü piksel diyoruz.

Nasıl anlarız?

Bir görüntüye baktığınızda fotoğraf karemizin hep aynı yerinde bembeyaz ya da simsiyah noktacıklar görürüz. Bunu sensör kirlenmesiyle karıştırmamak lazım. Ölü pikselde piksel simsiyah ya da bembeyaz olur. Ama sensör kirlendiğinde görüntüde gri renkli noktacıklar oluşabilir.

Sensör kirlenmesi

Ölü piksel olduğunda 1 piksel, 2 piksel görüntüde çok rahatsız etmeyebilir ancak sensörümüz eskidikçe, örneğin 5, 10 yıllık bir sensörümüz varsa ondaki ölü piksel sayısı artacaktır.

Her fotoğrafta 100-200 kare olduğunda bunları Photoshop'ta düzeltmek çok vakit alacağı için sensörümüzü ya da fotoğraf makinemizi değiştirmek gerekecektir. Ancak ölü piksel sayısı 1 veya 2 ise Photoshop'ta gerekli düzeltmeleri yapabiliriz.

Görüntü algılayıcımız arada pislenecektir. Günümüzde yeni makinelerde sensör cleaning yani sensör temizleme otomatik olarak yapılmaktadır. Ama eski dijital fotoğraf makinelerinde ve amatör makinelerde yaklaşık yılda bir makinemizi tamirciye götürüp sensörünü temizletmekte fayda var.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat