Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Okula başlayan çocuğa nasıl bir ayakkabı almalıyız?

557
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Okula başlayan çocuğa nasıl bir ayakkabı almalıyız?

Çocuklar aktif varlıklardır. Çocuğa alınacak ayakkabı da çocuğun aktivitesini asla kısıtlamamalıdır. 

Çocuk yanımızda değilken, ona denetmeden asla ayakkabı alınmamalıdır. Ayakkabı çocuğa denetilmeli, ayakkabının parmak ucunda yaklaşık bir santimetrelik boşluk kalmasına dikkat edilmelidir. 

Halk arasındaki "giydikçe genişler, giydikçe alışır" veya "seneye de giyer" anlayışı ile ayakkabı alınmaz. Ayakkabı alındığı anda rahat olmalıdır. Aynı erişkinlerde olduğu gibi numarasına uygun alınmalıdır. 

Çocukların ayaklarında, tıpkı erişkinlerde olduğu gibi, öğleden sonra, akşama doğru hafif bir şişkinlik meydana gelir. Bundan dolayı çocuğun ayakkabı alışverişi de sabah değil, öğleden sonra veya akşamüstü yapılmalıdır. Çünkü sabah saatlerinde aldığınız bir ayakkabı, öğleden sonra oluşacak ayak şişmeleri nedeniyle çocuğa dar gelebilir.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör ise ayak boylarındaki eşitsizliktir. Çocuğunuzun ayak boyları eşit olmayabilir. Çocuğun her iki ayağı arasında bir numara fark olması normal kabul edilir. Bu nedenle çocuğun her iki ayağı arasında bir numara fark varsa ayakkabı, büyük ayağa göre alınmalıdır. 

Yaz mevsiminde kışlık bir ayakkabı alacağınız zaman, çocuğun ayağına da kışlık bir çorap giydirerek denetmelisiniz. Aksi durumda kış mevsiminde ayakkabı çocuğa dar gelir. 

Küçük çocukların özellikle topuk ihtiyacı yoktur. Ancak ilerleyen yaşlarla beraber ayakkabıya topuk konsa bile bu topuğun yüksekliğinin 1,5 - 2 cm'den daha yüksek olmaması gerekir. Bununla birlikte ayakkabıda mantar tabanlık kullanılmamalıdır. 

Çocuğunuza ayakkabı alırken, ayakkabının tabanının yarı esnek olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ayakkabı ikiye katlanabilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat