Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Okul öncesi çocuklar için zeka geliştiren oyuncaklar var mı?

2,192
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Okul öncesi çocuklar için zeka geliştiren oyuncaklar var mı?

Okul öncesi dönem, çocuklarda tüm gelişim alanlarının neredeyse tümünün tamamlandığı bir dönemdir. Okul öncesi dönemin; oyuncak ve kitap seçimi, çocukla beraber oynanan oyunlar açısından çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu yapılmadığında, çocuğun ergenlik ve yetişkinlik döneminde bu açığın kapatılamayacağının bilinmesi gerekir. 

Okul öncesi dönem yaklaşık olarak 5-6 yılı kapsar. Bu yüzden yaşlara göre farklı oyunca seçimi yapılmalıdır. Farklı yaşlar için çocuğa oyuncak alırken, çocuğun hem zihinsel gelişimini hem fiziksel gelişimini hem de sosyo-psikolojik gelişimini destekleyen oyuncakların seçilmesi önemlidir.

Çocuğun elinde özellikle zihinsel gelişimini destekleyecek puzzle, legolar varsa; kavram çalışmasını destekleyici eşleştirme, ayırma ve sistematize etme oyuncakları varsa; fiziksel gelişimini destekleyici parmak boyalar, boncuklar ve yapı inşa oyuncakları varsa çocukta sağlıklı bir gelişim gözlemlenir.

Çocuğun yaşı büyüdükçe mutlaka bisiklet ve dışarıda oynayabileceği oyunlar, ip atlama için ip malzemesi, büyük inşa malzemeleri tercih edilmeli. Elektronik ve ileri düzeyde teknolojik aletler çocuğun kullanımına verilmemeli.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat