Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Off-road'da jiple tırmanmanın püf noktaları nelerdir?

12,224
kez izlendi
Puan: 4.21 / 5
Detaylı Açıklama

Off-road'da jiple tırmanmanın püf noktaları nelerdir?

Off-Road'da karşımıza en sık çıkan engellerden bir tanesi rampa çıkışlarıdır. Bu rampalar çeşitli kaygan zeminlerin, kayaların oluşturduğu Off-Road rampalarıdır.

Off-Road rampasına çıkmadan evvel bulunduğunuz aracın bu rampayı çıkıp çıkamayacağını iyi belirlemek gerekiyor. Eğer zorlu bir rampa ise co-pilot ya da siz araçtan inip rampanın içinde herhangi bir tuzak olup olmadığına bakmalısınız.

Doğru vitese karar verin

Tüm koşullar elverişli ise aracı 4 tekerlekli çekişin olduğu arazi vitesine yani Low Ratio'nun olduğu vitese almalısınız. Bundan sonra ise rampaya başlamadan önce tek bir viteste karar vermeniz gerekli. Çünkü rampayı çıkmaya başladıktan sonra vites değiştirmemek gereklidir.

Rampanın zorluğuna ve sizin tecrübenize göre seçeceğiniz bir vites o rampaya uygun olacaktır. Ama genelde 4 çeker ve taktığınız ve Low Ratio?da olduğunuz bir vites rampa için uygun olacaktır.

Bir rampanın yarısına geldikten sonra araç çekmedi diyerek 2'de olan vitesi 1'e alayım demek mümkün değildir. Çünkü bu rampalar eğer 1?de başlandıysa 1'de bitirilecek; 2 ile başlandıysa 2 ile bitirilecek rampalardır.

Ne çok yavaş ne çok hızlı

Bir rampa tek vites ve ideal süratle çıkılabilir. Eğer rampayı çok hızlı çıkmaya çalışırsanız rampa içindeki setlerde tekerleklerin yerden kesilmesine ve dolayısıyla traksiyon kaybına sebebiyet verecektir.

Çok yavaş çıkmanız da aracınızın yüklenmiş olduğu atalet kuvvetinden faydalanmamanız anlamına gelmektedir. İdeal sürat ise ancak zaman ve tecrübeyle oturur.

Deneyimden faydalanın!

Bir engele yaklaşırken eğer 2-3 araba peş peşe geliyorsanız, öncelikle öndeki aracın o engeli tamamen aşıp etabı tamamlamasını beklemeniz ve ancak etap tamamlandıktan sonra o engele doğru gitmeniz gerekir.

Öndeki araç yarı yolda devam ederken ya da yarı yolda kalmışken o aracın deneyimini gözardı edip engele doğru ilerlememeniz gerek.

Rampanın zorluğuna göre, artı sizin tecrübenize göre seçeceğiniz bir vites o rampaya uygun olacaktır. Ama genelde 4 çeker yani arazi vitesinde ve Low Ratio'da olduğunuz sürece seçtiğiniz vites uygundur.

Bu seçim ise rampanın zemin özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Karlı, çamurlu ya da içinde tuzaklar olan farklı türdeki rampalarda farklı vites ve hız seçilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat