Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Off-road su geçişlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

13,755
kez izlendi
Puan: 4.94 / 5
Detaylı Açıklama

Off-road su geçişlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Off-Road?daki en önemli engellerden bir tanesi su geçişleridir.

Su geçişi aracınızın teknik yapısına uygun olmalı. Yani bu tür geçişlerde aracın teçhizatını, fabrika verilerini bilmeli; 40?50 cm?den ya da 1,5 metreden geçebileceğine emin olmalı.

Genelde arazi araçları fabrika çıkışları 40-50 cm sudan geçebilecek şekilde düşünülür. Fakat modifiye denilen arazi araçlarında şnorkeller kullanılarak 1,5 ve hatta 2 metre sulardan bile geçilebilir.

Bu tür geçişlerde eğer sürücü derinliğe hakim değilse, daha önce o bölgeden geçmediyse inip derinliğini ölçmeli, zemini kontrol etmeli, içinin çamur mu kum mu olduğuna bakmalı.

Aracın suya inişi dalga oluşturur

Aracın suya girmesi halinde belli bir dalga oluşur. Oluşan bu dalgayı geçmeden ve dalgadan geri kalmadan geçmek için dalgaya doğru hızla ilerleyip tek seferde hem vites hem de hızı değiştirmeden geçmek gerekir.

Kuvvetli su akıntılarının olduğu su geçişlerinde akıntı yönünde 45 derece açı ile suyu en kısa sürede geçmek gerekir. çünkü suyun içinde aracın durması halinde aracın çeşitli mekanik aksamına nüfuz eden su araca zarar verebilir.

En önemli sorunlardan biri de derin sulardan geçerken aracın suyun içerisinde istop etmesi durumunda egzozdan içeri giren suyun aracın motoruna ciddi hasarlara neden olması. Bu nedenle buna çok dikkat etmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat