Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ödev yaptırırken çocuğa ne kadar yardımcı olmalıyız?

2,138
kez izlendi
Puan: 1.71 / 5
Detaylı Açıklama

Ödev yaptırırken çocuğa ne kadar yardımcı olmalıyız?

Ödev aslında öğrencinin gün içinde öğrendiklerini tekrar etmesini sağlayan bir araçtır. Ödevin temelinde tekrar vardır, öğrenilenlerin pekiştirilmesi vardır.

Anne babalar bazen çocuklarının ödevlerine yardımcı olurlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok hassas bir sınır bulunur: Ödevi çocuğun adına yapmakla, ödevini yaparken çocuğa yardımcı olmak arasında çok ince bir ayrım vardır. Eğer aile yardımcı olursa burada bir sorun yok. Fakat ebeveynler çocuğun yerine ödevi yaparsa, çocuğun yerine yazıları yazar ya da işlemleri yaparlarsa, kitabı defteri çocuk adına masaya getirir hazırlarlarsa farkında olmadan çocuğuna zarar vermiş olur.

Çocuk ödev yaparken sürekli başında oturmak ve kontrol etmek de doğru bir yaklaşım değildir. Böyle yapılırsa çocuğun kendi kendine bir iş başarma ve onu tamamlama duygusu da gelişmez.

Yardım edilecek noktalar, çocuğu ödeve başlarken motive etmek, takıldığı yerlerde yardımcı olmak ya da ödev bittikten sonra kontrol etmek olmalıdır. Bunun dışında tüm ödev süreci boyunca çocuğun yanında olup, onunla birlikte ödev yapmak yardımdan öte gider ve fayda yerine zarar getirir. Çocuk bir süre sonra yanında büyükleri olmadan ödev yapamaz hale gelebilir. Dahası ödevi anne babanın yapması çocukta sorumluluk ve kendine güven duygusu gelişmesini engeller.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat