Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ödenmeyen senedin cezası nedir?

37,120
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ödenmeyen senedin cezası nedir?

Senet borçlu ile alacaklı arasında borcun ödenmesini garanti altına almak için düzenlenen belgedir. Senet düzenlenirken üzerinde mutlaka vade tarihi, yazı ve rakam ile borç tutarı ve tarafların ve varsa kefilin imzası gerekir. 


Senetler vadesi geldiğinde ödenmezse alacaklı borcunu tahsil etmek için icra yoluna başvurabilir. Alacaklı icra yoluna giderse borçlunun mallarına haciz işlemi uygulanır. Bu sırada mahkeme ve diğer masraflar da borçludan tahsil edilir. Senet istenirse bir başkasına devredilebilir. Senedi devralan kişi kimse adı imzası ve kaşesi senedin arkasına yazılır. Buna cirolama denir. 

Senetlerin ödenmediği durumlarda borçlu doğrudan hapse atılmaz. Borç nedeniyle hapis zaten yasalarda olan bir şey değildir. Ancak borçlu, icra yetkililerine borcu belirli bir tarihe kadar ödeme taahhüdü vermişse ve zamanı geldiğinde bu borç ödenmezse taahhüdü ihlal nedeniyle hapis cezası alır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat