Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Obezite cerrahisi sonrası distal gastrik bypass ameliyatı nasıl yapılır?

19,222
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Obezite cerrahisi sonrası distal gastrik bypass ameliyatı nasıl yapılır?

Obezite cerrahisi sonrası distal gastrik bypass ameliyatı revizyon cerrahisi grubunda geçen en etkili ameliyatlardan birisidir. Distal gastrik bypass ameliyatını yaparken hastamız daha önce tüp mide ameliyatı geçirmişse ve biz distal gastrik bypass ameliyatı planlamışsak, bu hastamızın ameliyatı da yine laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Bu durumda hastanın midesi bir parça daha küçültülür, daha sonrasında ince bağırsağın tamamı sayılıp, ardından belli bir oranlama ile kalın bağırsağa yakın olan bölümde, distal dediğimiz bölümden alıp yukarıya getirip mide ile ince bağırsak arasında bir bağlantı gerçekleştirilir. 

Distal gastrik bypass sonrası hasta hem daha az miktarda yemek yer hem de oluşturulan emilim kusuru sayesinde daha rahat kilo verir. 

Aynı ameliyat daha önce mini gastrik bypass ya da Ruox-en-y gastrik bypass geçirip tekrar kilo alan hastalarda da uygulanabilir. Bu yöntem de laparoskopik yöntemle yapılır. Temelde ince bağırsağın tamamı sayılır, belli bir oranlama yapılır, bağlantı bozulur; yeniden distal adı verilen alt kısımdan bir bağlantı yapılır. Böylece hasta tekrar kilo kaybetmeye başlar. 

Distal gastrik bypass ameliyatı özellikle tercübeli cerrahlar tarafından yapılması gereken bir ameliyattır. Teknik anlamda ilk ameliyata göre oldukça zordur ve kendi içinde bazı komplikasyonlar barındırır. Ancak başarılı bir distal gastrik bypass ameliyatından sonra hastaların uzun vadedeki kilo kayıpları çok daha fazladır. Aynı zamanda revizyon cerrahisi sonrasında pek çok yandaş hastalıkları tekrar geriler ve ortadan kalkar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat