Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nükleer santral nedir?

1,155
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Nükleer santral nedir?

Nükleer santraller atom parçalanmasının yarattığı enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. 

Nükleer enerji atomların parçalanması ya da birleşmesi sırasında ortaya çıkar. Nükleer santrallerde yakıt olarak uranyum kullanılır. Uranyum radyoaktif bir elementtir ve uranyum atomları parçalanırken ortaya çok büyük bir enerji çıkar. 

Nükleer santrallerin kalbinde reaktör adı verilen bir bölüm bulunur. Bu aygıt, içinde uranyum olan yakıt çubuklarına sahiptir. Yakıt çubuklarındaki uranyum kontrollü bir şekilde nötron bombardımanına tutulur. Nötron alan uranyum atomları parçalanır. Parçalanırken de ortaya yüksek derecelerde ısı çıkar. Parçalanan uranyum atomları da nötron salar ve çevresindeki uranyum atomlarının da parçalanmasına ve nötron ve enerji salmasına neden olur. Nükleer tepkime bu şekilde devam eder. Sonuçta ortaya çok yüksek ve devamlı bir ısı kaynağı çıkmış olur.

Bundan sonrası bu ısının elektrik enerjisine dönüştürülmesi gerekir ki işlem bundan sonra şöyle devam eder: Reaktörün içinden ve çevresinden su boruları geçer. Bu borulardaki su yüksek ısıyla karşılaşınca ısınır, buharlaşır. Buhar birikir ve basınç kazanır. Basınçlı buhar elektrik üreten ünitelere bağlı çarklara püskürtülür. Çarklar döner ve elektrik üreteçlerini çalıştırır. Üreteçlerde elde edilen elektrik şebekeye verilir.

İşte nükleer santrallerdeki enerji üretim süreci temel olarak bu şekilde işler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat