Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nuh Peygamber kimdir?

3,634
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Nuh Peygamber kimdir?

Kur'an-ı Kerim'de adı geçen ilk peygamberlerden biri de Hz. Nuh'tur. Hz. Nuh, Kur'an-ı Kerim'de ikinci Adem olarak bilinir. 

Hz. Nuh Peygamber zamanına kadar Hz. Adem'in oğulları bir yerde toplanmış ve o bölgede çoğalmış durumdadır. Hz. Nuh peygamber ise Adem oğullarına peygamber olarak gönderilir. Fakat bu kavim Hz. Nuh'u kabul etmez. Bunun üzerine Allah Hz. Nuh'tan bir gemi yaparak oradan ayrılmasını ister. 

Hz. Nuh çağdaşı olan insanlara göre son derece donanımlıdır. Örneğin tarımdan anlar, hayvancılık yapmasını bilir ve etrafına karşı yararlı telkinlerde bulunur. Hz. Nuh kumaşı çok iyi kullanır ve kusursuz bir gemi yapar.

Hz. Nuh'a vahiy olarak gemi yapmasını ve geminin içerisine evlatlarından iman edenleri koyması şart koşulur. Ayrıca gemiye hayvan türlerinden de örnek bir çift koyması buyrulur. Allah'ın haber verdiği bu tufan 7 ay boyunca sürer. 10 muharrem günü boyunca Cudi Dağı'na Hz. Nuh'un gemisi saplanarak kalır. 

Tufanla birlikte son bulan insan yaşamı, Hz. Nuh'un kurtardığı hayat tarafından Cudi Dağı ve etrafında yeniden başlar. Bu sebeple Hz. Nuh'a ikinci Adem denilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat