Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normalde pilates yapmayanlar hamilelikte başlayabilir mi?

20,401
kez izlendi
Puan: 4.36 / 5
Detaylı Açıklama

Normalde pilates yapmayanlar hamilelikte başlayabilir mi?

Gebelik dönemi kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik açıdan birçok değişiklik yaşadığı uzun bir süreçtir. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı, annenin kas ve iskelet sisteminde birtakım değişikliklere sebep olur. Annede bel ve sırt ağrıları görülebilir, bağ dokusu gevşer, eklemler kolay yaralanabilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödem, karpal tünel ve tarsal tünel sendromuna neden olabilir.

Normal yaşantısında pilates yapmayan kadınlar hamilelik döneminde pilatese başlayabilir. Ancak anne adayının pilatese başlamadan önce doktorunda izin alması gerekir. Özellikle ilk gebeliklerde bebeğin vücuda tutunması zor ise düşük yapma riski vardır. İlk gebelik döneminde anne adayı çok fazla bilgi sahibi olmadığı için düşük yaptığı takdirde kendisini suçlayabilir. 

Pilatesin ya da düzenli egzersiz yapmanın düşük yapma ile ilgisi yoktur. Bu sebeple anne adaylarının doktoruyla konuşup bebeğin gelişiminde herhangi bir sıkıntı olmadığını öğrendikten sonra pilatese başlaması önemlidir. Anne adayları gebeliğin ilk aylarından itibaren pilates eğitimlerine başlayabilir. Hamileliğin her döneminde yapılacak pilates hareketleri farklılık gösterir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat