Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğumun sezaryene göre avantajları var mı?

175,354
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğumun sezaryene göre avantajları var mı?

Normal doğumun sezaryene göre en büyük avantajı adı üstünde normal doğum olmasıdır. 


Normal doğum, yani vajinal doğum doğal bir doğum şeklidir ve doğa bu doğum şeklini bize uygun görmüştür. O yüzden de hem anne, hem de bebek için uygun koşullar oluşmuşsa ve ekstra bir risk faktörü saptanmamışsa o zaman normal doğum daha avantajlıdır. 

Ancak kadın doğum uzmanları gebelik ve doğum ile ilgili en ufak bir risk dahi saptamışsa bu durumda sezaryeni tercih eder. 

Normal doğum için gereken koşullar kişiden kişiye değişir. Bazı doktorlar çok daha geniş bir yelpaze içinde normal doğumu tercih edebilirler. Daha fazla risk alabilirler. Bazı ülkelerde, az gelişmiş ülkelerde normal doğum oranları çok daha fazladır. 

Normal ve sezaryen doğum ile ilgili konuda Dünya Sağlık Örgütü bir istatistik getirmiştir. Buna göre bir sağlık kuruluşunun sezaryenle doğum oranı yüzde 17'nin üzerindeyse bu kurumda gereksiz yere sezaryenle doğum yaptırılıyordur. Yüzde 17'nin altındaysa o zaman da anne adayları gereksiz yere normal doğuma zorlanıyordur. Yani ortalama olarak sağlık kuruluşlarında dikkat etmeniz gereken istatistik budur. Özel hastanelerde bu durum tersine dönmüş durumdadır. Sezaryenle doğum çok daha fazladır. Ancak genel olarak yüzde 17 ile yüzde 20 arası, Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği orandır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat