Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğumdan sonra vajina ne kadar sürede eski haline döner?

33,296
kez izlendi
Puan: 3.40 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğumdan sonra vajina ne kadar sürede eski haline döner?

Normal doğumlardan sonra bütün organların yani rahimin, vajinanın, yumurtalık bağının, tüm iç organların ve dış genitallerin normale dönme süreci, halk arasında 40 gün olarak tabir edilen 6 haftalık süreçtir. Bu altı hafta içinde rahim hemen hemen eski büyüklüğüne ulaşır. Vajen yavaş yavaş toparlanır. Ve altı haftanın sonunda orjinaline yakın bir hale gelirler. 


Normal doğum yapmış bir kadının vajinası hiçbir zaman daha önce doğum yapmamış bir kadınınki gibi olamaz. Özellikle çoğul doğumlardan sonra, yani ikinci, üçüncüden sonra bunu konuşmak mümkün değildir. Çünkü vajende, bebek başının yaratmış olduğu tahribat, yırtıklar ve çökmeler mutlaka olacaktır. 

Normal doğum yaptıktan sonra vajinanın normal boyutuna dönmesi beklenmemelidir. İster istemez vajinada belli oranda esneme, sarkma söz konusu olacaktır. 

Kimi doğumlar sonucunda vajinada doğum kaynaklı yırtılmalar da meydana gelebilir. Ancak yapılacak plastik ameliyatlarla vajinanın fazla dokulardan arındırıp eski haline en yakın şekile getirilebilmesi mümkündür ve bunlar oldukça sık yapılan operasyonlar arasındadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat