Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğumda uygulanan doğum kesisi (epizyotomi) vajinada iz bırakır mı?

17,656
kez izlendi
Puan: 4.17 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğumda uygulanan doğum kesisi (epizyotomi) vajinada iz bırakır mı?

Epizyotomi özellikle birinci doğumlarda yapılması gereken bir cerrahi işlemdir. Vajen duvarının bir miktar kesilmesi ve daha sonra bebeğin alınmasının ardından tamiri şeklinde gerçekleşir. 


Lateral epizyotomi, vajenden rektuma giderken 45 derecelik açıyla yana doğru ya da direkt rektuma doğru yapılabilir. Buna da median epizyotomi denilmektedir. Her ikisinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. 

Doğum sırasında uygulanan lateral epizyotomi daha fazla iz bırakır fakat rektumun yırtılma riski daha azdır. Medial epizyotomi dediğimizde ise vajenden direkt rektuma olan epizyotomidir. Bunun iyileşmesi daha kolaydır ve daha az iz bırakır. Ama bunda de eğer kontrolsüz bir ıkınma veya bebeğin başının büyük olması gibi durumlar varsa rektuma kadar giden derin yırtıklar oluşabilir. 

Epizyotomi sadece doğumun iyi geçmesi, başın çıkmasını kolaylaştırmak amacıyla anneye yardım için yapılan bir işlem değil, aynı zamanda çocuk başının yumuşak organlarla olan defansını ortadan kaldırmak için yapılmaktadır. 

Epizyotomi doğumun rahat gerçekleşmesini sağlar ve bebeğin başını korur. Dolayısıyla epizyotomi, doktorların çok sık başvurduğu bir cerrahi yöntemdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat