Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğumda epidural anestezi yapılabilir mi?

355,261
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğumda epidural anestezi yapılabilir mi?

Epidural anestezi belden uyuşturma, yani bir lokal anestezidir. Nasıl ki diş tedavisi yapılırken dişinize önceden bir iğne vuruluyor, aynen onun gibi hamilelere de epidural uygulanır. 


Epidural, özelliği gereği, bele, omuriliğin içine girmeyecek şekilde, omuriliği dıştan saran zarın etrafına yapılan bir anestezi şeklidir. O zara yapılan anestezi maddesi yavaş yavaş yayılarak rahim kasının sancı duyma özelliğini azaltır. Yine kasılmalar olur fakat sancı olmaz. Buna epidural denir. 

Normal doğumda epidural, aktif dönem başladıktan sonra yani dört santimetre açıklık olup da düzenli sancılar meydana geldikten sonra uygulanabiliyor. Eğer iyi bir şekilde uygulanmışsa doğumun seyrini hiç bir şekilde değiştirmiyor, hatta rahimin daha iyi açılmasını sağlayabiliyor. Özellikle birinci dönemde rahim ağzının daha kolay açılmasını sağlayabiliyor. 

Doğumda ıIkınma evresi başladıktan sonra burada epidural anestezi uzmanının yapacağı en ufak bir yanlış uygulama nedeniyle, doğum vakumla gerçekleşmek zorunda kalabilir. Veya hiç yanlış olmasa bile ıkınma olmadığı için, çünkü epidural kasın işlevini azaltıyor, bu yöntem gerekebilir. Yanlış olmasa, gayet doğru bir şekilde verilmiş olsa bile doz, epiduralden sonra, bebeğin başının vakumla tutulup çekilmesi sonucunu doğurabilir. 

Vakum, bebek için zararlı değildir ancak anneyi rahatsız eden bir yöntemdir. Bu olasılık, hiç anestezi uygulanmayan bir normal doğumda yüzde 1 civarındayken epiduralde yüzde 4'e, 5'e çıkmaktadır. Ama dediğim gibi, hep yanlış bilinir ve vakumun bebeğe zarar verdiği düşünülür. Ancak bebeğe bir zararı yoktur. Sadece müdahaleli doğuma girdiği için anne adaylarını korkutabilir. O yüzden de buradan çıkacak sonuç şudur. Epiduralle doğumda ekstra olan durum, vakumla müdahale ihtimalinin artmasıdır. Ancak bu müdahale bebeğe zarar vermez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat