Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğumda bebek ne kadar sürede doğar?

29,649
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğumda bebek ne kadar sürede doğar?

Bilimsel olarak normal doğumda üç evre vardır.
Bu evreler şöyle sıralanabilir:

1- Silinme ve açılma: 
Rahim ağzı silinir ve açılır. Rahim ağzı on santimetre açıldığında, bebeğin kafası da on santimetre ile uyumlu olduğu için doğum gerçekleşebilecektir. Servikal kanalda 1 cm?den 10 cm'e kadar açılmanın olduğu süre silinme ve açılma dönemidir. Bu dönem primiparlarda , yani ilk doğumunu yapanlarda 8-12 saat, multiparlarda,  yani çok doğum yapanlarda 6-8 saat kadar sürebilmektedir.  12 saatten fazla sürmesi halinde açılmanın uzadığı söylenebilir.

2- Ekspulsiyon (Atılma) Dönemi: 
Normal doğumun ikinci dönemidir. Rahim ağzı tam açıldıktan sonra çocuk dışarıya bu dönemde çıkar. Bu dönem, ilk doğumunu yapanlarda 1-2 saat sürebilir. Çoklu doğumlarda 1-2 dakika ile 2 saat aralığında sürer. 2 saatten fazla sürmemelidir. 

3- Halas Dönemi: 
Halas dönemi, plasentanın atıldığı dönemdir. Bu dönem de kısa sürede tamamlanır. 

Silinme açılma döneminde de bir laten faz birde aktif faz vardır. Laten faz saatler sürebilir. Laten fazda rahim ağzı en fazla 2 cm'e kadar açılır. Bu süre ilk doğumunu yapanlarda 20 saatten fazla, çoklu doğumunu gerçekleştirenlerde ise 14 saatten fazla olmamalıdır. Latent faz, hastaya serum takıldığı takdirde kısaltılabilir. Bu dönem zaten kendiliğinden aktif faza dönüşeceği için fazla müdahale etmemekte fayda vardır. Aktif fazda da rahim ağzı süratle 2 cm'den 10 cm'e kadar süratle açılır. Ardından doğum gerçekleşir. Yani doğum yaklaşık 10 saati bulan bir süreçtir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat