Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum yapmadan önce nasıl önlemler alınmalı?

2,557
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum yapmadan önce nasıl önlemler alınmalı?

Doğum sürecinde riskli bir gebeliği ayırt edebilmek için gebeliğin ilk haftalarından itibaren tıbbi bakım almak çok önemli ki, ülkemizde en ücra ve sağlık hizmetinin bile ulaşamadığı yerlerde dahi çok rahat ulaşılabilen bir konu. Anne-çocuk sağlığı özellikle sağlık politikalarımızda çok ön planda; nerede yaşarsak yaşayalım devlet güvencesi ile ve çok kolay ulaşılabilir durumda. Dolayısıyla son anda değil, doğum anında değil; gebeliğin başından itibaren kontrolde olmak gelecekte yaşanabilecek sıkıntılar için önceden önlem almamızı sağlayacaktır. 

Bilinçli olarak doğuma girebilmek çok önemlidir. Doğumun ne olduğu, daha doğrusu ne olmadığı; sancılı bir evre olduğu konusu bilinerek, korkusuz bir şekilde bu döneme girdiğimizde doğum sürecini çok daha kolay atlatırız. Bunun yanı sıra doğum öncesinde elimizde çok sayıda ağrı kesici ilacımızın, farklı doğum yöntemlerinin olduğunu bilmek doğum sırasında işimizi kolaylaştırır. 

Doğum tarihiniz ile ilgili gebeliğinizin ilk başında doktorunuz tarafından klasik olarak 9 ay 10 gün, 40 hafta gibi bir süre verilecektir. Benim tavsiyem, bu süreyi herkes ile net olarak paylaşmamınız. Çünkü özellikle son haftalarda yakınlarınız sizi sık sık arayarak, "hâlâ doğum olmadı mı?" diyerek strese sokabilirler. Bu nedenle tarih vermemek sizin yararınıza olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat