Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum yapacaklar nelere dikkat etmeli?

5,736
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum yapacaklar nelere dikkat etmeli?

Sağlıklı bir gebelik süreci ortalama 40 hafta (280 gün) sürer. Bu sürecin sonucunda, özellikle bebeğin annenin vücuduna verdiği bazı sinyaller ile doğum eylemi, doğum kasılmaları başlar.  Bunun zamanlamasını bilmek çok mümkün değildir. Hatta doktorunuz sizi muayene edip, her şey yolunda dedikten sonra eve gitmek için yola çıktığınızda yolda bile doğum sancılarınız başlayabilir. 

Doğum yapılacak hastane seçimi

Doğum yapacağınız hastanenin evinize yakın olması önemlidir. Hastane seçimine daha gebeliğin ilk haftalarında yapmak çok faydalı olacaktır. Çünkü bu hem doktorunuz ile gerekli iletişimi kurabilmeniz, ihtiyacınız olan tıbbi bakıma ulaşabilmeniz; hem de doğum yapacağınız hastanenin koşullarını önceden bilmek ve detaylı olarak konuşmak adına çok faydalı.  

Özellikle normal doğum planlanan kişilerde doğumun saati olmadığı için gece şartlarında tıbbi bakıma ulaşabilirlik, bu şartların uygun olduğu hastaneler tercih edilmeli. Birçok hastanede 24 saat bu hizmet veriliyor. 

Gebeliğin başından, hatta gebelik öncesinde yapılan muayeneler normal doğum yapacaklar için çok önemli. Bu muayeneler sizi riskli bir gebelik olup olmadığı konusunda sınıflandırıyor. Böyle bir gebeliğiniz varsa, bu durumda gebeliğin takibi ve doğum süreci de farklı işleyecektir. Bunun dışında tıbbi bakım çok önemli. Özellikle normal doğum planlıyorsak, bebeğin ve sağlığın tehlikeye girdiği durumları önceden belirleyebilmek çok önemli. Çünkü bu durumda gerekli önlemler önceden alınır, annenin ve bebeğin olası riskli bir durumda daha ileri, yoğun bakım gerektirecek durumlara karşı koşullarının sağlanması ve daha üst düzey, tam teşekküllü bir hastaneye yönlendirmesi sağlanır.

Normal doğum yapacak kişilerde, doğumun ne zaman başladığını bilmek çok önemlidir. Buna, doğumun belirtileri diyoruz ki, konu hakkında sizi doktorunuz da bilgilendirecektir. Bunları bilmek hastaneye ne zaman gitmelisiniz, doktorunuzu ne zaman aramalısınız gibi sorularınıza da cevap olacaktır. Normal doğum yapacak kişiler için doğum belirtileri arasında kasılmaların başlaması yer alır. Buradaki kasılmaları yalancı doğum ağrılarından ayırt etmek gerekir. Bunu iyi öğrenmeniz, gerçek doğum sancısı değilse boşu boşuna hastaneye gidip orada vakit geçirmenizi, strese girmenizi önleyecektir. Doğum sancılarınızı daha ziyade evde çekmiş olacağınız için hastaneye gittiğinizde gerekli müdahaleler hemen başlayacaktır. Hastaneye gitmenizi gerektirecek diğer durumlar su gelmesi, kanaması olması gibi durumlardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat