Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum vajinada genişlemeye neden olur mu?

608,319
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum vajinada genişlemeye neden olur mu?

Normal doğum vajinada genişlemeye neden olur. Rahim on santimetrelik bir kanaldır. Ve buradan 9 - 9,5 santimetre çapında olan bebeğin başı dışarıya çıkar. 


35 santimetrelik baş çevresi olan bebeğin çıkmasının ardından o dokunun toparlansa bile eski haline gelmesi mümkün değildir. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi, bebek o bölgeyi esnetmiştir. İkincisi zaten doğumda o bölge genişleyecektir. Yani doğum sezaryenle gerçekleşse bile o bölge genişleyecektir. Oradan bebek başı çıkmasa bile doğum sancıları esnasında rahim belli bir oranda genişler. 

Normal bir doğumda eğer iyi bir epizyotomi uygulanmışsa ve bebek aşırı iri değilse, dikişli doğum dediğimiz epizyotomi uygun açılmışsa eğer, o genişleme kadının cinsel hayatını olumsuz etkileyecek kadar fazla olmayacaktır. Ancak dördüncü doğumdan sonra cinsel hayat ve idrar yapma fonksiyonları olumsuz olarak etkilenebilir. 

Genel olarak söylemek gerekirse, maksimum üç doğumda, uygun şekilde doğum yaptırılmışsa eğer cinsel hayatı etkileyecek düzeyde bir bozukluğun görülme olasılığı son derece azdır. 

Eğer rahimde aşırı bir genişleme söz konusuysa ve cinsel hayatı olumsuz şekilde etkiliyorsa bunun çözümü daraltma operasyonudur. Bölgedeki fazla doku çıkarılıp daraltılarak o bölgeye dikiş atılır. Operasyon 40 - 45 dakika kadar sürmektedir ve başarı oranı yüzde yüze yakındır. Ama iki - üç doğum yapmış bir kadın için çoğu zaman bu operasyona gerek duyulmamaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat