Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum tehlikeli mi?

3,173
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum tehlikeli mi?

Normal doğum zaten doğanın öngördüğü, kadının vücudunun buna göre hazırlandığı bir sistem aslında. Dolayısıyla tehlikeden bahsetmek söz konusu değil ama yüzde 10-15 gibi bir oranda gerçekten bebeğin başı genital kanaldan çıkarken anneye veya bebeğe çok ciddi zararlar verebiliyor. Bunu öngörürsek, hastayı normal doğuma uygun olmadığını anlatarak sezaryene alıyoruz. Burada çok önemli bir şey var; ister normal doğum, ister sezaryen olsun, genel olarak gebeliğe ve doğum sürecine baktığımızda mutlu bir anne-baba, güzel beklentiler, aileler, doğum odaları, fotoğrafçılar görüyoruz. Bu maalesef yanlış bir şey çünkü bu sonuçta sezaryen ise cerrahi girişim, normal doğum ise vücutta farklı bir işlem diyebiliriz. Her iki doğum biçiminde de anne de bebek de tehlikeye açıktır. Çok düşük de olsa kötü sonuçlarla, komplikasyonlarla karşılaşabiliriz. Dolayısıyla her zaman için bu durumlara hazır olmak ve olabilecek her kötü şeyi de göze almak gerekiyor. 


Doğumun her zaman için bunun tıbbi bir durum olduğu ve nasıl ki basit bir enjeksiyon sırasında riskleriniz varsa, bunda da risklerin olduğunu; her doğumun çok güzel ve mutlu bir şekilde sonuçlanmadığı, eve sağlıklı bir bebek götürülemediği bilinerek bu duruma yaklaşılmalı. 100 doğumdan 100'ünde de anne ve bebeğin eve gitmesi ile sonuçlanmadığı bilinmelidir.

Doğuma gerekli tıbbi yardımı alarak, doktorun önerilerini dinlemek, zamanında hastaneye ulaşmak ve doğumu uygun koşullarda gerçekleştirilmesi için çaba sarf etmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat