Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum sonrasında anne neler yaşar?

205,622
kez izlendi
Puan: 4.58 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum sonrasında anne neler yaşar?

Normal doğum aslında bir ev prosedürüdür. Yani dünyanın pek çok yerinde normal doğumlar başarılı bir şekilde ev ortamında gerçekleştiriliyor. Ne kadar garip geliyor olsa bile gerçek budur. 


Dünyanın geneline bakıldığı zaman çok az gelişmiş ülkelerde evde doğum daha fazladır. Bir de ilginç bir şekilde çok gelişmiş ülkelerde evde doğum oranı daha fazladır.

Örneğin Amerika'da evde doğum giderek yaygınlaşıyor. Çünkü kendi evinde, kendi yatak odasında, kendi ortamında bir doğum çok daha kolay ve de anne için daha güven verici bir ortam oluyor. Ama bunun en temel koşulu, gerekli durumlarda hastaneye olan mesafenin çok kısa olmasıdır. Bir de ambulansın çağırdığınız anda kapınızın önüne gelebilecek olmasıdır. 

Çok gelişmiş ülkelerde bu gibi durumlar başarıyla uygulanıyorken, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde tam olarak uygulanamayabilir. Bu yüzden bizde hastanede doğum çok daha yaygındır. 

Normal doğum sonrasında genelde 6 saat sonunda anne, bebeğiyle birlikte taburcu olabilir pozisyona gelir ancak biz genelde normal doğum sonrasında 12 - 24 saat aralığında anne ve bebeğini hastanede tutuyoruz. Bu, ekstradan güvenlik gerekçesiyle uygulanan bir prosedürdür. Bunun nedeni hastanelerle evlerin mesafelerinin uzak olmasıdır. 

Anne, doğum sonrasında zaman zaman sancılar yaşayabilir. Dikiş bölgesinde ağrı olabilir. Ağrı kesiciler bu ağrıların dindirilmesine fayda edecektir. Bunun dışında yemeğini hemen yiyebilir. Ayağa hemen kalkabilir. İdrarını yapabilir. O yüzden sezaryene göre daha az sorun yaşar. Ama doğum sonrası dikiş yerindeki ağrıyı hissedecektir. Bu yüzden dikiş yeri sancısı diye bir şeyi hissetmemesi söz konusu olamaz. Ağrı kesiciler de ağrıyı giderebilir. Yani normal doğum sonrası hayata dönüş çok daha kısa sürede gerçekleşir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat